Tromsø ketina tapti pirmuoju “nerūkančiu” miestu Norvegijoje

Tromsø miesto valdžia jau šiomis dienomis ruošiasi įvesti draudimą rūkyti visose viešose erdvėse, įskaitant lauko kavines, parkus, žaidimų aikšteles ir kitas poilsio bei laisvalaikio erdves, kur įprastai būriuojasi žmonės. Tikimasi, jog tai taps pavyzdžiu kitiems Norvegijos miestams.

Už poilsio reikalus atsakingas Tromsø komunos (savivaldybės) darbuotojas Henrik’as Romsaas NRK patvirtina, jog jau greitu metu prie apylinkės pažintinių takų bei kitose miesto poilsio vietose, tokiose kaip “Telegrafbukta”, “Charlottenlund”, atsiras dėl rūkymo perspėjantys ženklai. Pareigūnas sako, jog pagrindinis tikslas – apsaugoti vaikus bei atitinkamu suaugusiųjų elgesiu jiems demonstruotruojamas tinkamas pavyzdys. Pirmiausia norime paskatinti suaugusiuosius daugiau mąstyti apie savo elgesį, ypač ten, kur būna daug vaikų.

Miesto sprendimą palaiko ir sveikina rajono Vėžio draugijos pirmininkas Brage Larsen Sollund. Jis sako, jog atėjo laikas apie rūkymo įstatymo plėtojimą galvoti ir nacionaliniu mastu. Tikimasi, jog paskui Tromsą paseks ir kiti miestai, o įstatymas netruks persikelti į valstybinį lygmenį. Juk mūsų svajonė – laisva nuo tabako visuomenė,- sako Brage.

Paskutinį kartą rūkymo įstatymas Norvegijoje keistas 2014 m. Tuomet buvo uždrausta rūkyti prie mokyklų bei darželių ir maitinimo įstaigų viduje, tačiau neliečiant lauko kavinių.

Artimiausias įstatymo svarstymas valstybiniu lygiu numatomas jau šį rudenį, o Norvegijos sveikatos apsaugos ministras Bent Høie neslepia, jog tikrai bus imtasi priemonių, siekiant sumažinti tabako gaminių patrauklumą.

Pavyzdį, anot Brage Larsen Sollund, Norvegija turėtų imti iš Švedijos, kur rūkymo draudimai atitinkamose viešose vietose buvo priimti pernai, ir jau spėjo duoti teigiamų rezultatų bei sulaukė didelės visuomenės dalies palikymo. Palyginimui: Norvegijoje kasdien rūkančiųjų dalis šiuo metu sudaro 9 proc. visuomenės, o Švedijoje – tik 7 proc.

Kaip ir visi pakeitimai, neišimtis ir šis,- sulaukia prieštaringų nuomonių bei audringų pasipiktinimų, dėl varžomos laisvės. Tromsø valdžios oponentai argumentuoja, jog žmonėms negalima drausti to, ką nusipirkti galima visiškai legaliai. Taip pat baiminamasi, jog įvedus apribojimus rūkyti viešose vietose, visuomenė rūkančiuosius, kažkodėl, gali pradėti stigmatizuoti, imti netgi tyčiotis iš jų…

Tačiau Larsen Sollund patikina, jog kurstyti patyčių tikrai nesiekiama: “Juk miestą norima išvalyti nuo rūkalų, o ne nuo rūkančiųjų”.

Šaltinis: nrk.no