Ar vaikus galima laikyti Covid-19 užkrato platintojais?

Visame pasaulyje daugėja tyrimų, atskleidžiančių, jog vaikai iki 9 metų visiškai neplatina Covid-19 viruso, o vyresni taip pat nėra tokie pavojingi visuomenei, kaip manyta pradžioje.

Pirmiausia garsiame moksliniame medicinos žurnale plačiai nuskambėjo devynmečio prancūzo berniuko atvejis, kai užsikrėtęs nuo britų turistų Alpėse šiuo virusu, jis neapkentė ne tik savo brolių bei seserų, bet ir nei vieno iš 172 asmenų, su kuriais buvo nustatyti aiškūs kontaktai. Galima pamanyti, jog šis berniukas išskirtinis, tačiau panašių, tik daug didesnės apimties, tyrimų randasi ir kitose šalyse.

Štai Australijoje išanalizavus 15 mokyklų, nustatyta, jog virusas nuo 18 sergančiųjų (tarp jų 9 suaugusieji) paplatintas buvo tik 2 žmonėms. Nei vienas sergantis pradinukas neapkrėtė nei vieno klasioko ar suaugusiojo. Islandai taip pat pateikė tyrimą, kuris atskleidė, jog maži vaikai šio viruso neplatina, tačiau jo mokslinė bendruomenė iki galo neužtvirtina, nes jis atliktas tik su savanorių grupe… Olandų mokslininkai, surinkę ir apibendrinę 40 laboratorijų duomenis, tvirtina tą patį – vaikai viruso neplatina.

Tad, mokslininkai imunologai svarsto, kokios gali būti to priežastys. Viena iš keliamų teorijų, jog sveikų vaikų kvėpavimo takų gleivėse esti tam tikrų virusą neutralizuoti gebančių medžiagų. Teigiama, jog įminus šią mįslę bei nustačius priežastis, dėl kurių užsikrėtusių vaikų organizmas taip lengvai susidoroja su šiuo virusu, atsirastų ir galimybės padėti vyresniems.

Kol vieni mokslininkai suka galvas, ieško ir tiria, kiti medicinos ekspertai viskam turi logiškus paaiškinimus: vaikai buvo karantine – todėl neturėjo galimybės nieko apkrėsti. Mokslininkų tarpe atsiranda manančių, jog darželių bei mokyklų uždarymas kaip tik padarė meškos paslaugą, – eliminavus natūralias galimybes užsikrėsti, nebuvo įmanoma ir kokybiškai patikrinti natūralaus užkrato plitimo tarp vaikų ir jo perdavimo suaugusiesiems.

Žinoma, naujausiems tyrimams bei prielaidoms dar daug trūksta: tikslumo, apimčių, laiko… Tačiau ir priešingas tvirtinimas, jog tai vaikai pagrindiniai viruso platintojai visuomenėje, remiasi tik nuomone ir iki šiol neturi jokio tikslaus mokslinio pagrindimo.

Šaltinis: NRK